„Nem találtak hibát, azt mondták, mintaértékű volt ez a pályázat, és amerre mennek, mondani fogják, hogy így kell csinálni.” - számolt be a hisz.hu-nak a pályázat záró ellenőrzéséről Maurer Zoltán. A karancssági pályázat gazdasági és műszaki koordinátora azt is elmondta: az ellenőrző bizottság külön kiemelte a vezetők lendületét. „A program résztvevői örülhetnek, hogy ilyen főnökeik vannak” - hangzottak az elismerő szavak.
A vizsgálat során a 2,5 éves projekt szakmai és pénzügyi átvilágítása történt meg. Az ellenőrök mintegy 5 ezer dokumentumot vizsgáltak meg, melyek között számlák, teljesítési igazolások, szerződések, bérjegyzék, ajánlatkérések, értékelések is szerepeltek. Az ellenőrök emellett helyszínen vizsgálták a beszerzésre került eszközöket és az ingatlanfelújítási beruházást
Az ellenőrzés semmilyen adminisztratív hiányt nem tárt fel és a szakmai program megvalósítását is teljes körűnek értékelte.
A Nógrád megyei halmozottan hátrányos helyzetű falu 1300 lakosa közül 240 a regisztrált munkanélküliek száma. 150 olyan család él itt, akiknek a havi bevétele nem éri el a 25 ezer forintot.
Ebben a mélyszegénység által sújtott térségben a HISZ mintagazdasága többről szól, mint „egyszerű” munkahelyteremtés - bár erre is óriási szükség van. „Az önkormányzat után a Szeretetszolgálat lett a legnagyobb munkaadó a faluban” – fogalmazott Korompay Márk projektmenedzser a záró rendezvényen.
A program ideje alatt 20 személy kapott másfél éven át havi rendszeres jövedelmet - és ami talán még fontosabb: kézzelfogható szakmát is szereztek. Megtanulták a földművelés és állattartás csínját-bínját. A helyszín a Kubinyi-Prónay műemlék kastély és annak a 40 hektáros földje lett, amit a tulajdonos adott bérbe.
Az oktatási központban - ami átalakítás előtt a falu kocsmája volt - a programon kívüliek is tanulhatnak, megszerezhető az Ezüstkalászos gazdaoklevél, fakitermelő, erdőművelő, kertgondozó szakma is.
A munka a projekt lezárultával sem ér véget. Sőt! Van, aki szerint igazából csak most kezdődik.
„Az a cél, hogy minél több embert elérjünk, és minél több embert rávegyünk az otthoni gazdálkodásra.” - mondta Maurer Zoltán. - „Most tavasszal indul egy programunk, a csirkekeltetést megtanítjuk az embereknek, illetve adunk nekik keltetőgépet, tojásokat és segítünk nekik, hogy azt ki tudják keltetni, és utána saját maguknak fölneveljék. Szeretnénk azt beindítani, hogy visszatérjenek az állattartáshoz és a növénytermesztéshez a falusiak. Azzal ha nem is pénzt adunk a kezükbe, de megtanítjuk őket „pecázni”, maguknak tudnak előállítani dolgokat.”
A program sikerességét az is mutatja, amilyen változás végbe ment a résztvevőkön. Akik az elején még munkakerülők voltak, a végén már sajnálták, hogy véget ért a program, és megköszönték, hogy meg tudott változni a munkához való hozzáállásuk. Két fiatalnak például, akik nem akartak dolgozni, ma már biztos munkahelye van: egyik egy bútorgyártó cégnél dolgozik, a másik pedig egy salgótarjáni gyár alkalmazottja lett.
A projekt sikereit látva a szervezők álma, hogy a helyi szinten túllépve akár országos programmá fejlődhessen a mintagazdaság programja. Karancsságon közben újabb projekt indult, melyben 22 ember vesz részt, és egy másik, az önkormányzattal közös program, ahol nagyobb területet készítenek el, fóliasátrakat telepítenek, hogy teljesen önfenntartó lehessen a gazdaság. Emellett szeretnék, ha a boltokba bekerülnének a KAS termékeknek, hogy az emberek megszokják, megismerjék és vásárolják a finomságokat.
A HISZ karancssági mintagazdasága egy innovatív, kísérleti foglalkoztatási program, önfenntartó szociális mintagazdaság. Ez annak az Európai Unió és a Magyar állam által támogatott pályázatnak a neve, ami 2 éve, a HISZ ötlete alapján valósult meg. Mostanra már a „KAS – HISZ itt minden terem...” néven futó minőségi termékek mutatják az ott folyó munka sikerét.