Élelmiszerosztás, gyermekélelmezési programok, ruhaosztás - és még sok egyéb program töltötte ki a pécsi HISZ-aktivisták idejét 2015-ben is. A nagyobb élelmiszerosztásokat támogatók segítségével sikerült tovább bővíteni. Új helyszínek is bekapcsolódtak a programba - egy-egy osztás alkalmával nem ritkán több száz kg krumplit és hagymát juttattak el nehéz helyzetben élő emberekhez. A szervezet ezenkívül kiemelt hangsúlyt helyez a gyermekélelmezési programokra is.
„Folyamatos kihívás, hogy egyre több lecsúszott terület és család van. A szülők a gyerekeiknek nem tudják a megfelelő élelmiszert biztosítani, éhezés van a családokban, főleg amikor nincs óvoda és iskola. Ezt szívbemarkoló látni mind a szülőknek, mind nekünk.” – ismertette Agyaki Mónika a misszió célját.
2015-ben a Baranya megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósággal történt együttműködést követően hivatalosan is megalakult a Hisz bejegyzett mentőcsoportja. Ennek sajátossága, hogy önkéntességen alapul és a katasztrófahelyzetekre specializálódott: „Újdonságnak számít, és rendkívül népszerű.Egy gázkazán robbanása után például többen felkeresték a szervezetet, katasztrófákat követően pedig számos ingóságait elvesztett család kért segítséget.” – mondta a mentőcsoportról a szervezet vezetője. Véleménye szerint az általuk végzett munka fontos szemléletformáló küldetést is képes betölteni - főként a fiatalabb korosztályok esetén: remek lehetőség azoknak fiataloknak, akik szeretnének a bajba jutott embertársaikon segíteni.
A pécsi térség sajátosságai kapcsán a HISZ vezetője úgy fogalmazott: az itt található régiókban, kistérségekben a legnagyobb nehézséget a munkalehetőség és a pénzügyi források hiánya jelenti.
"Az apróbb falvakba az uniós támogatások már nem érnek el, a kis falvakban pedig szinte semmilyen munkalehetőség nincsen.Ezekre a helyekre sokszor csak a Hit Gyülekezete juttat el adományokat.” - mondta.
Az évek során az önkormányzatokkal gyümölcsöző munkakapcsolatot alakítottak ki - és ez a tavalyi évben is nagy segítséget jelentett. Ma már nem megy ritkaságszámba, hogy a hivatalok hirdetik meg a szervezet programjait is. „Számos településre rendszeresen járunk, van, ahova már a hetedik éve. De nem feledkezünk meg az "anyavárosról" sem: Pécs belvárosában is rendszeresen szervezünk osztásokat.” – mondta.
Az idei évnek is nagy tervekkel vágtak neki, de a már meglevő program folytatása is fontos szempont. „Szeretnénk folytatni a rendszeres élelmiszer- és ruhaosztásokat. A "Minden Gyerek Lakjon Jól” alapítvány által szervezett vetőmagok kiosztásának megszervezését, logisztikáján immáron sokadik éve vállaljuk magunkra. Az alapítvány adományait halmozottan hátrányos helyzetű településekre viszik ki az önkénteseink. Emellett folytatjuk a gyermek táboroztatási programot is. Új kitűzött célunk, hogy öt olyan településre is eljuttassunk adományokat, ahol eddig még nem jártunk. A polgármesterek egymásnak adják meg a telefonszámunkat, nagyon sokan keresik fel a szervezetet.” - sorolja az idei év teendőit és terveit a vezető.
Jelenleg Pécs városában minden héten, azonos helyen több száz kilogramm kenyeret és ruhát osztanak szét, melyre plakátokkal hívják fel a rászorulók figyelmét. „Szeles időszakban, a téli és tavaszi hónapokban különösen indokolt az adományozás, ilyenkor rengeteg egyéni kérés érkezik be a szervezethez, ezért rossz időben, esőben is kint vagyunk.” – mondta Mónika a rendszeres osztásokról. A szervezet létszáma egyébként teljesen megfelelő, emberhiányban nem szenvednek. Kiemelte, hogy számos fiatal csatlakozott hozzájuk a gimnáziumi közösségi munkák keretein belül. A gyülekezetben ezenkívül krízisiroda is működik, ahol fel lehet iratkozni adományozásra és persze az adományok fogadására is.