A Hit Gyülekezete Szeretetszolgálatának az aktivistái elsők közt siettek a térségben élő bajbajutottak segítségére. A nyíregyháza-orosi önkéntesek több, mint kétezer négyzetméter fóliával és munkájukkal segítették az ott élőket, a budapesti központ pedig azonnali készpénz támogatást nyújtott a katasztrófa elhárítási munkálatok beindításához.
A HISZ továbbra is várja a nagylelkű felajánlásokat a jégesőkárosultak megsegítésére. A HISZ elkülönített bankszámlaszáma: 12072507 – 01431114 – 00300006. A közlemény rovatban kérjük tüntessék fel: "Szatmári jégesőkárosultak részére”.
Pályi Zoltán és önkéntes társai személyesen is részt vettek a kárelhárítási munkálatokban. A Nyíregyháza-Orosi HISZ vezetője az alábbiakban számolt be a történtekről, illetve a térség állapotáról:
Milyen a helyzet most Kelet-Magyarországon?
Június 21-én, kedden a kora reggeli órákban egy nagyon heves zivatar érte el az ország legkeletibb csücskét. Az első csapadékhullámmal jégverés is érkezett, több helyütt baracknyi-almányi méretű jegek hullottak, ami komoly károkat okozott a termésben, főként a gyümölcsösökben, valamint az ingatlanokban, lakóházakban is. A legsúlyosabb kár Rozsály, Méhtelek, Zajta, valamint Garbolc, Nagyhódos és Kishódos településeket érte. (Mérsékelt, ill. csekélyebb kár keletkezett Gacsályban és Tisztaberken.)
Mi történt a házakkal?
Azok az otthonok, melyeket vékony, négyzet alakú palatető borított, gyakorlatilag teljesen fedél nélkül maradtak. A jégverés erejére jellemző volt, hogy több helyütt nem csak a cserepeket, de az azokat tartó tetőléceket is összetörte. Emellett erős szélviharral is járt a jégzivatar, így például Gacsályban volt olyan épület, melynek a tűzfalát a szél bedöntötte.
Van már becslés arra vonatkozólag, hogy mekkora károkat okozott a vihar?
A károk felmérése még most is tart, de több olyan település is van, ahol gyakorlatilag minden lakóépületet érint kisebb-nagyobb mértékben a probléma. A délelőtti tájékoztatás alapján nagyjából 200 épületet rongált meg komolyabb mértékben a vihar. A jégverés pedig a problémának csak az egyik oldala, ami megágyazott egy másik súlyos problémának. A tető nélkül maradt házakat ugyanis a jég után komoly esőzések (10-30 mm) érték el két hullámban, így sok helyütt a beázással is meg kellett küzdeni. Ráadásul a térség megélhetése szempontjából fontos mezőgazdaság is komoly károkat szenvedett. Jelentős a kár a gyümölcsösökben.
Ráadásul nem is most először történik ez…
Igen, tavaly ugyanezt a térséget egyszer már komoly jégverés sújtotta. Akkor az apró méretű jég inkább a veteményesekben, zöldségekben okozott nagyobb károkat.
Miben tudott segíteni a Nyíregyházi-Orosi HISZ?
Mi többen rövidesen a helyszínre siettünk, összesen több, mint kétezer négyzetméter, tetőfedésre alkalmas fóliát vittünk, hogy a tetők helyreállításáig a beázásoknak elejét vehessünk. A budapesti HISZ pedig azonnali gyorssegélyt ajánlott fel. Az önkénteseink Garbolcról és Kishódosról már úgy tudtak eljönni, hogy ott már minden házon volt fóliázás, de egyébként az éjszaka folyamán a katasztrófavédelem munkatársai más településeken még folytatták a megkezdett munkát.
Ugyan a tetők fóliázását a hatóságok engedélye alapján csak az erre kiképzett tűzoltók végezhették, ám mindenütt azt tapasztaltuk, hogy nagyon nagy szükség volt a jelenlétünkre és a gyors reagálásunkra. Czuprák László, a méhtelki polgármester személyes kézfogásokkal köszönte meg a Hit Gyülekezete Szeretetszolgálatanak és önkénteseinek a segítséget.
Mi lesz a következő lépés?
Egyelőre egy gyors kárelhárítás történt azzal, hogy a tetők le lettek fóliázva. Ez hosszabb távon nem megoldás, a nyári meleg, az erős szelek ezeket a fóliákat tönkretehetik, így minél előbb meg kell kezdeni a katasztrófa által sújtott épületek teljes helyreállítását is.
Pénzbeli adományok mellett az alábbi felajánlásokra is égető szükség mutatkozik
- tetőfedő cserép
- négyzetpala
- hullámpala
- cseréptartó tetőléc
- tetőfedő szakmunka
- ács szakmunka
- és társadalmi kiállás a károsult falvakért…
(A felvételeket Hajdu Norbert, Nagy László és Nagy Péter készítették.)